Haber

Akbelen’deki arazi sahibi valiliği reddetti: Arsanın boşaltılmasını talep etmedim.

Muğla’da maden sahasını genişletmek için ağaçların kesildiği Akbelen Ormanı’nda direnen İkizköylülerin kurduğu konteyner ve çadırlar kaldırıldı. Bazı haberlerde CHP’li Milas Belediyesi’nin talebi üzerine Muğla Valiliği tarafından kaldırıldığı, daha sonra ise arsa sahibinin talebi olduğu iddia edildi. Ancak her ikisi de reddedildi. Valilik, talebin arsa sahibinden geldiğini açıklarken, arazi sahibi Hasan Demir ise böyle bir talebinin olmadığını belirterek kaymakamlığa başvurdu.

Jandarma sabah erken saatlerde nöbet alanına girerek bölgedeki çadırları kaldırmaya başlarken, tıra yüklenen tüm ekipmanların Orman Müdürlüğü’ne teslim edileceği belirtildi.

Gelişmenin ardından alanda yeni ağaçların kesileceği ve bu uygulamanın Milas Belediyesi’nin talebi üzerine gerçekleştirildiği iddia edildi. Belediye, geçtiğimiz hafta konteynere “kaçak inşaat” gerekçesiyle 4 bin 490 lira ceza kesti.

Muğla Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada ağaçların kesileceği iddiaları yalanlandı. Açıklamada, konteyner ve çadırların kaldırılması talebinin belediyeden değil arsa sahibinden geldiği belirtildi:

“6831 sayılı Orman Kanunu hükümleri çerçevesinde ilimiz Milas ilçesi Akbelen Mevkii’nde Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluğundaki alanda ve şahıs arazileri üzerinde izinsiz kurulan konteyner ve çadırlar Özel mülk sahibi Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nün başvurusu üzerine 775 sayılı Gecekondu Kanunu’na ilişkin “Tahliye işlemi Milas Kaymakamlığı yetkilileri tarafından güvenlik tedbirleri alınarak yürütülmektedir.”

ARSA SAHİBİ İLÇE VALİLİĞİNE DİLEKÇE VERDİ

Arazi sahibi Hasan Demir, valiliğin açıklamasını yalanlayarak Milas Kaymakamlığı’na dilekçe verdi.

Demir, dilekçesinde arazinin kullanım hakkını köylerinin derneği olan Karaadam Karacahisar Mahalleleri Doğa, Yaban Hayatı Koruma, Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği’ne devrettiğini belirtti.

Demir, dilekçesinde şunları söyledi: “Bu kullanım hakkını sona erdirecek herhangi bir yazılı veya sözlü beyanım yok. Öte yandan jandarmanın sahibi olduğum arazideki şahsi eşyalarımı tahliye etmesinin ve bu alana girişe izin vermemesinin dayanağı nedir? Jandarma tarafından bölgenin boşaltılması talebiyle bir yazı imzaladığım iddia edildi.Bu iddia “Mesnetsizdir. Bu iddianın asılsız olduğunun belgelenerek tarafıma iletilmesini talep ediyorum.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu