Ekonomi

Powell faiz indirimi umutlarını söndürmeye çalıştı

Kaynak: dunya.com

ABD Merkez Bankası Lideri (Fed) Lideri Jerome Powell, faiz artırımında yavaşlamanın Aralık ayında başlayabileceğini duyurdu.

Powell, Washington’daki Brookings Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada, faiz artış suratı ve ülkedeki enflasyon ortamını masaya yatırdı.

Fed Lideri, konuşmasında, enflasyonla uğraşın ne vakit biteceğine ait soruların karşılıksız kaldığına dikkat çekti. “Enflasyonu düşürmeye yetecek kısıtlama düzeyine yaklaşırken, faiz artış hızımızı yumuşatmak mantıklı” diyen Powell, faiz artırımında yavaşlamanın Aralık ayında başlayabileceği sinyalini verdi.

Fed lideri Powell temkinli

İhtiyati duruşu bırakmayan Powell, “Basitçe daha kat etmemiz gereken çok yol olduğunu söyleyeceğim.Tarih, politikayı zamanından önce gevşetmeye karşı güçlü bir şekilde uyarıyor. İş bitene kadar yolumuza devam edeceğiz.” dedi.

Powell’ın müdahalesi, yatırımcıların Fed’in yüksek fiyatlarla uğraşta yüreğini kaybettiğine dair savları nedeniyle, S&P 500’ün geçen yılın yaz aylarından bu yana birinci sefer art geriye aylık karlar elde etme yolunda ilerlediği bir piyasa rallisinin akabinde geldi.

Yatırımcılar, bu ayın başlarında yayınlanan ve aylardır birinci sefer beklentilerin altında kalan ekim ayı enflasyon raporuyla moral bulmuştu.

Ancak Çarşamba günü Powell, bir aylık datalara çok fazla mana yüklenmemesi konusunda uyardı. Bunun yerine “enflasyonun gerçekten düştüğüne dair rahatlık sağlamak için önemli ölçüde daha fazla kanıt” gerekeceğini vurguladı.

Fed ve oburlarının enflasyon iddiaları “önümüzdeki yıl önemli bir düşüşe” işaret ederken, merkez bankasının geçmişte yanlış projeksiyonlarla tekraren yanlış yönlendirildiği ikazında bulundu.

“Gerçek şu ki, enflasyonun önündeki yol oldukça belirsizliğini koruyor” diyen Powell, Fed’in henüz daha yavaş enflasyona dair “net bir ilerleme” görmediğini de sözlerine ekledi.

Powell’ın kasvetli tonuna karşın, pay senetleri çarşamba günü konuşma sırasında seansın en yüksek düzeylerine yükselirken, faiz oranı beklentileriyle hareket eden iki yıllık getiri kabaca yatay seyretti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu